به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی نود و نهمین نشست برنامه زرین قلم به رونمایی از دو کتاب با عناوین «کوچه باغ عاشقی» و «جنگ و لبخند» اختصاص دارد.\r\nاین مراسم ساعت 16 روز سه شنبه (3مهرماه) با حضور نویسنده کتاب، رمضان صادقی مقدم، حسن صفوی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال تهران، شمیرانات و لواسانات، طاهر طاهری، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورامین، ابراهیم ولایت، رییس بنیاد شهید و ایثارگران شهرستان ورامین و بیوک مسگری پور برگزار خواهد شد.\r\nعلاوه بر این از ناهید اسدی، نویسنده کتاب خاطرات بانوان جانباز، اشرف السادات سادات نویسنده کتاب معبر و دبیر انجمن ادبیات داستانی شهرستان شهریار و پرویز امینی شاعر آیینی و عاشورایی و نویسنده کتب دفاع مقدس تجلیل و قدردانی خواهد شد.\r\nفرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی در خیابان پاسداران، خیابان شهید گل نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا واقع شده است.علاقمندان میتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 22888680 تماس بگیرند.\r\n ...
 \r\nبه گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی، محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران و سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ویژه برنامه «جلوه سوگ: آوای محرم» در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی حضور یافتند.\r\n ...
\r\nویژه‌برنامه «آوای محرم» به مناسبت دهه اول ماه محرم در فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌شود. این برنامه با مشارکت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۳ از ۲۰ تا ۲۷ شهریور ماه از ساعت ۱۹ در محوطه فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی میزبان علاقه‌مندان است.\r\n«رو در رو» گفت‌وگو درباره فرهنگ عاشورا و تأثیر آن بر سبک زندگی و «رادیو محرم» از برنامه‌های شاخص ویژه‌برنامه آوای محرم است. از دیگر برنامه‌های فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی در دهه اول محرم می‌توان به اجرای نمایش‌ها و نواهای آیینی، تعزیه و پرده‌خوانی و نغمه‌های عاشورایی اشاره کرد.\r\nفرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی در خیابان پاسداران، خیابان شهید گل‌نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا واقع شده و شماره تلفن ۲۶۷۰۱۵۳۶ برای اطلاعات بیشتر اعلام شده است.\r\n\r\n...
فیلم سینمایی «مادر» ساخته میکیو ناروسه فیلمساز ژاپنی در سال ۱۹۵۲ روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه ساعت ۱۸ در برنامه «فیلم و گپ» فرهنگ‌سرای رسانه به نمایش در می‌آید و توسط سعید قطبی زاده منتقد سینما نقد و بررسی می‌شود.\r\nمادر فیلمی درام محصول ژاپن با بازی کینویو تاناکا، کیوکو کاگاوا و دایسوکه کاتو است.\r\nعلاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به نشانی خیابان پاسداران، خیابان شهید گل‌نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا، فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنند و برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۲۶۷۰۱۵۳۶ تماس بگیرند.\r\n...
\r\nفرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی با همکاری کانون ادبی مدارا سوگواره شعر عاشورایی با محوریت حادثه کربلا را روز یکشنبه ۱۸ شهریور ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ برگزار می‌کند. مهدی دشتی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان کارشناس و امیرمهدی صفایی به عنوان مجری و کارشناس ترانه و شعر کلاسیک در این نشست حضور خواهند داشت. \r\n \r\nبه گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی، طبق اعلام دبیرخانه سوگواره، شاعران می‌توانند آثار خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی به شماره ۹۳۶۶۶۸۵۱۰۲ بفرستند، همچنین برای دریافت اطلاعات تکمیلی نیز می‌توانند با شماره تلفن ۲۶۷۰۱۵۳۶ تماس بگیرند.\r\n \r\nعلاقه‌مندان برای حضور و شعرخوانی در سوگواره می‌توانند به نشانی خیابان پاسداران، خیابان شهید گل نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا، فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنند.\r\n\r\n \r\n...
شبکه های اجتماعی مجازی؛ فرصت یا تهدید!

شبکه های اجتماعی مجازی؛ فرصت یا تهدید

در نشست تخصصی سواد رسانه ای برای زنان و خانواده مطرح شد

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی ،نشست تخصصی “سواد رسانه ای برای زنان و خانواده” با هدف معرفی فرصت‌ها و تهدیدات فضای مجازی در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.

دکتر ناهید ساریخانی در نشست تخصصی سواد رسانه ای برای زنان و خانواده که امروز در فرهنگسرای رسانه برگزار شد با بیان اینکه شبکه های اجتماعی را می توان به دو دسته سنتی و جدید تقسیم کرد اظهار داشت: شبکه های اجتماعی سنتی، همان گروه های فامیلی و یا دوستانی است که کارکردهای بسیار مفیدی در گذشته و حال دارد اما شبکه  های اجتماعی جدید با ورود در دنیای مجازی به زندگی ما ظهور پیدا کرد.

وی ادامه داد: وجه تمایز این دو شبکه این است که در شبکه  های اجتماعی سنتی، افراد قبلا به هم شناخت داشتند اما در شبکه های اجتماعی مجازی، این شناخت وجود ندارد. از سوی دیگر شبکه های اجتماعی مجازی به زمان و مکان مقید نیست در صورتی که در شبکه اجتماعی از این محدودیت برخوردار است.

این استاد جامعه شناسی، ارزانی و سهولت استفاده را دیگر مزیت شبکه های اجتماعی مجازی بر شمرد و گفت: فضای مجازی، فرصتی را برای بیان آزادانه علائق و سلائق افراد که در جامه واقعی فرصت بروز و ظهور ندارند، در اختیار افراد قرار می دهد.

ساریخانی با بیان اینکه شبکه های اجتماعی مجازی فرصتی برای توسعه مشارکت های مفید اجتماعی است گفت: فضای مجازی می تواند سازماندهی فعالیت های مفید سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را سرعت بخشیده و سبب ایجاد انسجام اجتماعی بین مردم شود.

وی ارتباط مجازی مستمر با دوستان و آشنایان را یکی دیگر از مزایای فضای شبکه های اجتماعی برشمرد و گفت: یکی از محاسن شبکه های مجازی این بود که امکان یافتن معاشرت با آشنایانی که مدتها از آنها بی خبر بودیم را فراهم کرد.

این جامعه شناس تصریح کرد: شکل گیری و تقویت خرد جمعی یکی دیگر از مزایای شبکه مجازی است به عبارتی در این محیط یک فرد نمی تواند نقش یک چیره و غالب مطلق را ایفا کند.

به گفته ساریخانی فضای مجازی امکان عبور از مرزهای جغرافیایی و آشنایی با افراد، جوامع و فرهنگ ها و زبانهای مختلف را میسر و ممکن کرد به طوری که افراد با زبانهای مختلف و بدون طی مسافت های طولانی بتوانند با یکدیگر آشنا شوند.

وی دیده شدن را یکی از انگیزه های حضور کاربران در شبکه های مجازی بر شمرد و گفت: ارسال یک مطلب توسط یک فرد که نام خودش به عنوان نویسنده بر آن درج شده است برای بسیاری جذاب است همچنین جزیی از شبکه اجتماعی بودن و تولید محتوا احساس تعلق خاطر و علاقه را در افراد به فضا بیشتر می کند.

این استاد دانشگاه علل گرایش افراد به شبکه های اجتماعی را ایجاد محیطی مشخصی، انتخاب آزادانه دوستان، آزادی در بیان نظرات خود و مخالفت با نظرات دیگران و حس آزادی عمل و کنترل برشمرد.

ساریخانی با بیان اینکه با وجود تمام این مزایا اما شبکه های اجتماعی فرصت گفتگو و با هم بود را از افراد و اعضا خانواده گرفته است گفت: این فاصله به راحتی می تواند بر روابط افراد که از نظر جغرافیای در یک محدوده هستند آسیب برساند. روابط را سرد کرده و موجب بروز آسیب های اجتماعی شود.

این صاحب نظر مسائل اجتماعی خاطر نشان کرد: این آسیب ها نشان می دهد ما باید زمینه را برای آموزش افراد جهت چگونگی استفاده از مزایای فضای مجازی و به حداقل رساندن آسیب های ناشی از آن به کار گیریم. ما باید هم مزایا و هم معایب و آسیب های شبکه های اجتماعی مجازی را متناسب با نوع مخاطبان خود، بیان کرده و آموزش دهیم.

ساریخانی خاطرنشان کرد: در غیر این صورت، این فضا بستری را برای بروز و ظهور آسیب های اجتماعی فراهم می کند کما اینکه ما در حال حاضر با بسیاری از این آسیب ها رو برو هستیم و این آسیب جز با آموزش افراد برای مواجهه با این پدیده‌های نوظهور میسر نمی‌شود.

نشست تخصصی سواد رسانه ای برای زنان و خانواده با حضور خانم دکتر ساریخانی “استاد دانشگاه در حوزه سواد رسانه ای” در تاریخ  ۹۷/۴/۱۷  ساعت ۱۰ صبح در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.

 

نظر بدهید

Be the First to Comment!

avatar
wpDiscuz