به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای رسانه و شبکه های اجتماعی، صد و چهاردهمین نشست تخصصی زرین قلم با نقد و بررسی رمان «هشت شهر عشق» سه‌شنبه 30 بهمن ساعت ۱۶ با حضور کتایون شیدایی نویسنده کتاب برگزار می‌شود.\r\n \r\n«هشت شهر عشق» رمانی تاریخی، عرفانی، حماسی است که بستری داستانی دارد. این کتاب در نمایشگاه کتاب امسال عرضه شد. از آنجا که نویسنده کتاب کرمانشاهی و از اهالی شهرستان صحنه است، مراسم رونمایی از این کتاب در این شهرستان برگزار شد.\r\n \r\nفرحناز علیزاده نویسنده و داستان‌نویس و ابراهیم مهدی زاده نویسنده و شاعرو اکبر قناعت زاده نویسنده منتقدان این نشست هستند.  \r\n \r\nعلاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به نشانی پاسداران، خیابان شهید گل نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا، فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنند.\r\n \r\n\r\n ...
به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای رسانه و شبکه های اجتماعی، کانون ادبی مدارا نشست هفتگی تخصصی ترانه و شعر کلاسیک را همراه با موسیقی زنده توسط گروه موسیقی مدارا برگزار می‌کند. امیر مهدی صفایی مجری و رضا روزبهانی و نادر محمدی منتقدان این نشست هستند.\r\n \r\nنشست تخصصی ترانه و شعر کلاسیک دوشنبه 29 بهمن ساعت ۱۶ در فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌شود.\r\n \r\nحضور برای اعضا کانون و عموم مردم به صورت رایگان و آزاد است.\r\n \r\nعلاقه‌مندان برای شرکت در این نشست می‌توانند به فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی واقع در خیابان پاسداران خیابان گل نبی خیابان ناطق نوری، میدان قبا مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۸۸۸۶۸۱ داخلی ۲۱۲ تماس بگیرند.\r\n \r\n\r\n \r\n ...
به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای رسانه و شبکه های اجتماعی، نشست تخصصی «فیلم و گپ» با نمایش و نقد و بررسی فیلم سینمایی «شکار انسان» و با حضور سعید قطبی‌زاده، چهارشنبه 24 بهمن ساعت ۱۸ در فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار می‌شود. \r\n \r\nفیلم سینمایی شکار انسان (به انگلیسی: Man Hunt) فیلمی در سبک تریلر سیاسی به کارگردانی فریتس لانگ است که در سال ۱۹۴۱ منتشر شد.\r\n\r\nاین فیلم، اولین فیلم جنگی‌ای بود که توجه عمومی را به «اداره نظارت و بازبینی فیلم‌ها» در آمریکا جلب نمود که اعلان کرده بود تنها در صورتی اجازهٔ نمایشِ فیلم را خواهد داد که صحنه‌های بسیار خشنِ آن حذف شود و همهٔ آلمانی‌ها را بطور مطلق، شیطان‌صفت و بد، جلوه ندهد.\r\n\r\nوالتر پیجن، جوآن بنت، جرج سندرز و جان کارادین دراین فیلم ایفای نقش کرده اند.\r\n \r\nبرای عضویت در کانون فیلم و گپ فرهنگ‌سرای رسانه با شماره تلفن ۲۲۸۸۸۶۸۱ تماس بگیرید. \r\nفرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی در خیابان پاسداران، خیابان شهید گلی نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا واقع شده است.\r\n \r\n...
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی،ویژه برنامه «به وقت عشق» به همت کانون زندگانی فرهنگ سرای رسانه و به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) 19 و 20 بهمن ماه ساعت 18در سالن 200 نفره فرهنگ سرای رسانه برگزار می شود.\r\nاین برنامه نشست محور با اجرای علی رضا خلیلی و شامل برنامه های « نوحه خوانی - پرسش و پاسخ به سوالات مذهبی و سخنرانی»می باشد.حضور در این ویژه برنامه برای عموم مردم آزاد می باشد.\r\nعلاقه مندان جهت حضور در این نشست  می‌توانند به فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی واقع در پاسداران، خیابان گل نبی، میدان قبا مراجعه کنند.\r\n\r\n \r\n ...

از کتاب «مثل شیشه مثل سفال» در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی رونمایی شد+عکس و ویدئو

نشست نقد و بررسی کتاب “مثل شیشه مثل سفال” با حضور نرگس فرجاد امین، نویسنده اثر و علی درستکار پژوهشگر، احمد دهقان رمان نویس و سارا عرفانی نویسنده رمان در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی، نشست نقد و بررسی کتاب «مثل شیشه مثل سفال» با حضور نرگس فرجاد امین، نویسنده اثر و علی درستکار پژوهشگر، احمد دهقان رمان نویس و سارا عرفانی نویسنده رمان در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.

احمد دهقان در این نشست گفت: خیلی خوشحال هستم که برای رونمایی از یک رمان جدی از یک نویسنده جدی در این جا حضور دارم. ظهور یک نویسنده جدی در ادبیات ما یک اتفاق خوب است و امروز شروع یک نویسنده جدی است.

او افزود: یکی از نکات مثبت این داستان شخصیت پردازی های آن است. آدم ها انگار در این داستان خلق شده اند.

دهقانی ادامه داد: نکته دیگر درباره این کتاب این است که برخی فکر میکنند داستان های دینی فقط برای افراد مذهبی و دارای شخصیت های مذهبی است. داستان های ما همیشه مانیفست می دهند.اما نویسنده این کتاب این کار را نکرده است. از این روست که می گویم این نویسنده موفق خواهد شد.

این استاد نویسندگی ابراز کرد: برخلاف تلویزیون که آدم ها در آن چهره می شوند و یا به راحتی یک نفر از بین می رود، در ادبیات یک فرد می تواند بنویسد اما نمی تواند نویسنده باشد. بدین معنا که اگر یک کار نویسنده خوب باشد، مردم او را می خواهند و به او و کارهایش روی می آورند. مصطفی مستور نمونه همین مدعاست. یک فرد از جنوب آمد یک کتاب به نام روی ماه خدا نوشت و مردم به او روی آوردند.

دهقان تاکید کرد: یک فرد با ضرب و زور نمی تواند نویسنده شود.فرجاد امین را مخاطبان می خوانند و این جاست که آزمون او شروع شده است.

او افزود: ادبیات ما به نویسندگانی احتیاج دارد که حرفی برای گفتن داشته باشند و دنیا را جور دیگر ببینند.

او در ادامه درباره شخصیت پردازی داستان گفت: این موضوع به خوبی مهندسی و چینش شده است. اما درباره حذف یا اضافه کردن داستان، این موضوع کاملا سلیقه ای است.برخی مینیاتوری مینویسند وبرخی به این موضوع معتقد نیستند.

علی درستکار پژوهشگر و مجری برنامه‌های صدا و سیمادر ادامه این نشست گفت: مفاهیم دینی و جذابیت آن ها مانند نمک در غذاست. به این معنا که به خودی خود در زندگی همه ما وجود دارد. اما ماجرا چیست که برخی فکر می کنند که دین جذابیت ندارد و می خواهند به زور برای دین جذابیت ایجاد کنند.پیغمبر اسلام و ائمه ما برخوردشان چگونه بوده است ؟ چه اصراری داریم که با تعریفی که ما داریم برای دین جذابیت ایجاد کنیم. 

وی افزود: پردازش داستان این کتاب خوب بوده است به این دلیل که انتظار و مفهوم آن شاهرگ شیعه است. 

این پژوهشگر افزود: جوانان ما به طور اتوماتیک از دین گریز ندارند مگر در موارد خاص که بداخلاقی هایی دیده باشند؛ که در این موارد خاص هم باید بگذاریم جوانان صحبت های خود را بیان کنند. بنابراین می توان نتیجه گرفت به همان دلیل که جوان از دین فرار نمی کند می تواند با این داستان ارتباط برقرار کند. 

در ادامه عرفانی دیگر کارشناس و نویسنده حاضر در این نشست گفت: امروز برای اینکه بتوانیم مخاطب را برای یک داستان جذب کنیم یک هنر است. این موضوع با توجه به گسترش ارتباطات و حتی داستان های مینیمالیستی بسیار سخت شده است. به لحاظ فنی این موضوع از همان ابتدای قصه شروع می شود.

او افزود: یکی از نکات مثبت این رمان این بود که شخصیت های داستان علی‌رقم اینکه مذهبی هم هستند اما اشتباهاتی مرتکب می شوند که در پیشروی داستان، آن ها هم مانند واقعیت به اشتباهات خود پی میبرند. این نکته نشان می دهد نویسنده سعی کرده واقعیات را در نظر بگیرد وسعی و خطار را در شخصیت پردازی ها انجام داده است.

این نویسنده افزود: موضوع دیگر این است که وقتی یک نویسنده جرات می کند و قدم در داستان های دینی بر می دارد خیلی تصمیم شجاعانه و مثبتی است. ای کاش در داستان های مذهبی هم به نقطه ای برسیم که مخاطب هر نویسنده با هر نوع قلمی را بتواند در این حوزه انتخاب کند و برای موضوعات مختلف این حوزه آنقدر کتاب باشد که توانایی انتخاب بهترین ها برای مخاطب فراهم باشد.

عرفانی در ادامه گفت: مخاطبان دو دسته هستند. برخی می خواهند آنقدر داستان طولانی باشد تا در داستان غرق شوند و برخی هم معتقدند داستان باید کوتاه باشد و از شخصیت های فرعی در رمان استفاده نکرد. اما در رمان مثل شیشه مثل سفال علی رغم وجود شخصیت های فرعی، همه چیز سر جای خودش بود.

در این نشست، نرگس فرجاد امین نویسنده اثر «مثل شیشه مثل سفال» با تاکید بر اینکه تفکر و باور در دنیای امروز بسیار مهم هستند گفت: اگر نویسنده حرفی برای گفتن داشته باشد که از سر همین تفکر و باور باشد، می تواند آن را جاری کند و طبیعتا مردم هم آن را می پذیرند.

او ادامه داد: زمانی که خودم مخاطب ادبیات بودم به حوزه دینی علاقه مند بودم و کتاب های این حوزه را بیشتر مطالعه می کرد. زمانی هم که تصمیم به نویسندگی گرفتم این علاقه من باعث شد در این حوزه فعالیت کنم تا از این طریق به فکر کسانی باشم که مانند من به این موضوع علاقه دارند.

این نویسنده افزود: در این رمان قصد داشتم تا یک سبک زندگی را بیان کنم. سید داستان کتاب من از چند شخصیت که آن ها را همه ما دوست داریم برگرفته شده است. 

فرجاد امین در ادامه به موضوع انتظار در رمان خود اشاره کرد و گفت: مواجه با شرایط سخت دو نوع است. موضوعات شخصی که با دعا و نیایش حل می شود. و در بعد اجتماعی هم این موضوع با منجی حل می شود و تنها راه نجات، حضور منجی است. 

او در ادامه به مسایل مطرح شده تاریخ معاصر در کتاب اشاره کرد و گفت: به این موضوع علاقه مند هستم که مسایل و موضوعات دوره معاصر را به نوعی در داستان هایم دخیل کنم و این موضوعات هیچ ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد و تنها علاقه شخصی است.

گفتنی است این مراسم با رونمایی و امضای اثر توسط نویسنده همراه بود.

     

نظر بدهید

Be the First to Comment!

avatar
wpDiscuz