به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای رسانه و شبکه های اجتماعی، نشست تخصصی «فیلم و گپ» با نمایش و نقد و بررسی فیلم سینمایی «شکار انسان» و با حضور سعید قطبی‌زاده، چهارشنبه 24 بهمن ساعت ۱۸ در فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار می‌شود. \r\n \r\nفیلم سینمایی شکار انسان (به انگلیسی: Man Hunt) فیلمی در سبک تریلر سیاسی به کارگردانی فریتس لانگ است که در سال ۱۹۴۱ منتشر شد.\r\n\r\nاین فیلم، اولین فیلم جنگی‌ای بود که توجه عمومی را به «اداره نظارت و بازبینی فیلم‌ها» در آمریکا جلب نمود که اعلان کرده بود تنها در صورتی اجازهٔ نمایشِ فیلم را خواهد داد که صحنه‌های بسیار خشنِ آن حذف شود و همهٔ آلمانی‌ها را بطور مطلق، شیطان‌صفت و بد، جلوه ندهد.\r\n\r\nوالتر پیجن، جوآن بنت، جرج سندرز و جان کارادین دراین فیلم ایفای نقش کرده اند.\r\n \r\nبرای عضویت در کانون فیلم و گپ فرهنگ‌سرای رسانه با شماره تلفن ۲۲۸۸۸۶۸۱ تماس بگیرید. \r\nفرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی در خیابان پاسداران، خیابان شهید گلی نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا واقع شده است.\r\n \r\n...
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی،ویژه برنامه «به وقت عشق» به همت کانون زندگانی فرهنگ سرای رسانه و به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) 19 و 20 بهمن ماه ساعت 18در سالن 200 نفره فرهنگ سرای رسانه برگزار می شود.\r\nاین برنامه نشست محور با اجرای علی رضا خلیلی و شامل برنامه های « نوحه خوانی - پرسش و پاسخ به سوالات مذهبی و سخنرانی»می باشد.حضور در این ویژه برنامه برای عموم مردم آزاد می باشد.\r\nعلاقه مندان جهت حضور در این نشست  می‌توانند به فرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی واقع در پاسداران، خیابان گل نبی، میدان قبا مراجعه کنند.\r\n\r\n \r\n ...
به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای رسانه و شبکه های اجتماعی، نشست تخصصی «فیلم و گپ» با نمایش و نقد و بررسی فیلم سینمایی «عروج» و با حضور سعید قطبی‌زاده، چهارشنبه17 بهمن ساعت ۱۸  برگزار می‌شود. \r\n \r\nفیلم سینمایی عروج(روسی: Восхождение) یک فیلم به کارگردانی لاریسیا شپیتکو است که در سال ۱۹۷۷ منتشر شد. این فیلم را بر اساس رمانی ازواسیل بیکوف به نام «سوتنیکوف» ساخته شد. فیلم عروج برنده جایزه خرس طلایی در دوره بیست و هفتم جشنواره بین‌المللی فیلم برلین شد.\r\n \r\nفیلمنامه این فیلم را نانالی جانسون نوشته است که در مجموعه‌ای با عنوان «بهترین فیلمنامه‌های قرن بیستم» با ویرایش جان گاسنر و دادلی نیکولزدر ۱۹۴۳ منتشر شده است.\r\n \r\nبازیگرانی چون بوریس پلوتنیکوف، ولادیمیر گوستجوچین، سرگئی یاکوفلف، لودمیلا پولیاکووا، ویکتویا گُلدنتول، آناتولی سولونیتسین، ماریا وینوگرادووا و نیکلای سکتیمنتودر این فیلم ایفای نقش کرده اند.\r\n \r\nدر خلاصه این فیلم آمده است: در خلال جنگ جهانی دوم، گروه کوچکی از پارتیزان‌ها از برابر نیروهای آلمانی در میان برف و یخ می‌گریزند، اما وقتی دو تن از آنان برای یافتن غذا واحد را ترک می‌کنند، ماجرایی غم‌انگیز رخ می‌دهد.\r\n \r\nبرای عضویت در کانون فیلم و گپ فرهنگ‌سرای رسانه با شماره تلفن ۲۲۸۸۸۶۸۱ تماس بگیرید. \r\nفرهنگ‌سرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی در خیابان پاسداران، خیابان شهید گلی نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا واقع شده است.\r\n \r\n...

در دومین برنامه چهل سال با رسانه ها مطرح شد؛

فضای رسانه ها با توجه به تکنولوژی و شرایط امروز تغییرات بسیاری داشته است؛ بنابراین آنها باید خود را متناسب با شرایط به روز کنند و البته حیات رسانه ها پس از ۴۰ سال برپایه ترویج گفتمان انقلابی بوده است.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی؛ دومین برنامه چهل سال با رسانه‌ها، عصر روزسه شنبه ششم آذرماه با حضور محمدکاظم انبارلویی، نویسنده و فعال رسانه‌ای، سیدامیر پروین‌حسینی؛ تهیه کننده سینما و تلویزیون و مستوره عزت زاده؛ استاد دانشگاه در حوزه رسانه و ارتباطات و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد  برگزار شد.

محمدکاظم انبارلویی، نویسنده و فعال رسانه‌ای، با اشاره به این موضوع که چهل سال گذشته صدای اخلاق و اسلام به گوش جهان رسیده است  گفت ،صدای اخلاق در جامعه  وجود نداشت اما چهل سال پیش صدای رسایی به نام صدای اسلام در جهان پیچید و این صدا متفاوت از صدای دیگر رسانه ها بود که ریشه در آموزش های دینی و قرآنی ما داشت.

وی افزود، در دوران انقلاب تنها با یک قلم و کاغذ در قالب بیانیه هایی صدای امام راحل را به مردم و جهان می رساندیم و حتی گاها صدای ایشان را ضبط می کردیم و در قالب نوارکاست میان مردم نشر می دادیم. درواقع رسانه انقلاب از آن زمان آغاز شد.

این نویسنده با اشاره به جهانی شدن صدای انقلاب گفت: اخلاق حاکم بر این صدای انقلابی سبب جهانی شدن آن شد. این صدا امروز که چهل سال از آن سال ها گذشته باقیمانده و امیدواریم تا سالیان سال هم چنان شاهد پایداری این صدا در سطح بین الملل باشیم.

در ادامه نشست امیر پروین‌حسینی، تهیه کننده سینما، مفهوم اخلاق را مجموعه ای از قواعد مشخصی دانست و گفت، اخلاق در قالب مجموعه ای از قواعدی مشخصی است که در همه عرصه ها به خصوص سینما هم پابرجاست.

مستوره عزت زاده استاد دانشگاه، با اشاره به این موضوع که رعایت اخلاق پیگیری قانونی ندارد و اجباری در آن نیست، گفت، اگر کسی اخلاق را رعایت نکند، توبیخ نخواهد شد اما به مروز در فضای کاری که قرار بگیرد، میان چند ارزش اخلاقی به مشکل خواهد خورد. برای مثال ممکن است برای انتشار میان اولویت ها، ارزش های اخلاقی و منافع باید میان اهم و مهم، روی یکی از آن تمرکز کند تا سبب ایجاد رعب و وحشت در جامعه نشود و از طرفی هم حقایق را کتمان نکند.

وی ادامه داد، برای اخلاق رسانه نباید دستورالعمل واحدی را نظرگرفت ، چراکه شرایط تعیین کننده این امر است و این اخلاق رسانه در شرایط و فرهنگ‌ها و جوامع مختلف تفاوت می‌یابد.

در ادامه انبارلویی، با اشاره به اعتقادات اصحاب رسانه گفت: فردی که دست به قلم بوده و یا پشت دوربین است، اعتقادات او مهم ترین بخش به شمار می رود. بسیاری از رسانه ها در روزهای اول انقلاب به دلیل آن که ادب انسانی و ادب انقلابی را رعایت نکردند، تعطیل شدند. بسیاری از رسانه ها در همان زمان از مراکز مختلفی از کشورهایی هم چون مسکو هدایت می شدند و قلم می زدند.

این فعال رسانه ای ادامه داد، رسانه هایی که در روزهای اول انقلاب تعطیل شدند، صدای یشان تبدیل به گلوله شد و ما برای پاسداشت استقلال، آزادی و نظام جمهوری اسلامی هزینه های زیادی را پرداخت کردیم. مهم ترین موضوعی که آن روزها مطرح بود، می توان به مقوله آزادی اشاره کرد و آن چه میان تعریف ما از آزادی با آن ها بود، در یک کلمه به عنوان آزادی از نفس است. ما از آزادی نفس به کمال رسیدیم و با این نوع تعریف ،اخلاق را در جامعه ترویج دادیم.

در ادامه نشست  امیر پروین‌حسینی، تهیه کننده سینما و تلویزیون در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر این که تعریف او از آزادی چیست، گفت، ما در حوزه اخلاقی کامل هستیم و مشکل مان در عمل است. به منابع و کتب مختلفی دسترسی داریم اما مشکل مان این است که میان تئوری، مواد اولیه و فرهنگ فاصه داریم و همین امر سبب می شود که نتوانیم عمل درستی داشته باشیم.

در ادامه نشست عزت زاده، استاد دانشگاه با اشاره به مقوله آزادی بیان در عرصه رسانه گفت، از میان آزادی نفس و آزادی بیان برای مقوله رسانه می توانیم آزادی بیان را انتخاب کنیم و این مسئولیت اجتماعی رسانه ها به شمار می رود که به جای آگاهی بخشی، فرافکنی نکنند و در کنار آزادی بیان، اطلاع از حقیقت را حق مردم بدانند، حقیقتی که باید منتشر شود.

وی افزود، حیات رسانه به رضایت مخاطب بستگی دارد؛ مخاطب امروز فعال، هوشمند و گزینش گر است. امروز هر انسانی(با تخصص یا بدون تخصص) یک رسانه محصوص می شود و می تواند در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به انتشار بپردازد.

این استاد دانشگاه با اشاره به این موضوع که رعایت حریم خصوصی اصلی است که رسانه ها باید به آن توجه کنند گفت، رسانه با توجه به تولیدات و محتوایی که ایجاد می کنند، باید به فاکتورهای آگاهی بخشی، آزادی بیان، پرهیز از هرگونه زیاده گویی و  رعایت حریم خصوصی توجه ویژه ای داشته باشند که همه این ها منشوری از اخلاق است.

وی با اشاره به تنوع فعالیت رسانه های مختلف گفت: امروزه تنوع رسانه ای، عرصه داخلی و بین المللی را احاطه کرده است و این امر را نمی توان انکار کرد. ما باید سهمی از رسانه در عرصه بین المللی داشته باشیم که تحقق این امر نیازمند این است که حرفی برای گفتن وجود داشته باشد.

عزت زاده اظهار کرد، آگاهی بخشی در هر ملتی و آزادی بیان بحث جدی است و نمی توان آن را انکار کرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد، آزادی بیان برای فرهنگ ماست و این که ما اصول اعتقادی خود را حفظ کنیم، باید تلاش کنیم و این تلاش ها نه تنها از توانمندی های ما کم نمی کند بلکه ما را به منصه  ظهورمی رساند.

در ادامه نشست انبارلویی، فعال رسانه ای، با اشاره به این موضوع که فضای امروز متفاوت از فضای انقلاب است، گفت، اگر در روزگاری، عکس مستهجنی از رسانه منتشر می شد، صدای همه در می‌آمد، اما امروزه شاهد انتشار چنین عکس هایی از هزاران کانال فضای مجازی هستیم که همه این تولیدات به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

وی افزود، امروزه دشمن از آزادی بیان و مواردی صحبت می کنند که خودشان قائل به آن نیستند ،درحالی که اسلام می گوید، آن چه را که برای خود می پسندید، برای دیگران هم بپسندید. متأسفانه ما با جماعتی روبرو هستیم به آن چیزی که می گویند، معتقد نیستند و پایبند به هیچ اصول اخلاقی نیستند. هم چنین شهید حججی اگر امروز برای ما یک قهرمان شد، به وسیله ابزارهای دشمن بود؛ آن ها لحظه سربریدن این شهید را در فضای مجازی پخش کردند و این چنین شجاعت این شهید برای همگان آشکار شد.

در ادامه نشست  امیر پروین‌حسینی، تهیه کننده سینما و تلویزیون با اشاره به این موضوع که شرایط امروز متفاوت از شرایط گذشته است، گفت، در روزگاری همه چیز دست خودمان بود چراکه مردم به اطلاعات دیگر دسترسی نداشتند درحالی که امروز بودجه هایی از آن سوی مرزها تعریف می شود تا موارد غلط را برای مردم ایران فرهنگ سازی کنند. امروز در مرحله دفاع هستیم و باید از فرهنگ مان دفاع کنیم.

وی ادامه داد، امروز رسانه ها باید به روز شوند چراکه مخاطبان دسترسی بیشتری به منابع و اطلاعات رایگان دارند. کارشناسان مجرب باید وارد عمل شوند و راهکارهای یشان را ارائه کنند. جنگ رسانه کمتر از جنگ فیزیکی نیست و ما باید خود را برای این جنگ آماده کنیم.

این تهیه کننده سینما و تلویزیون در پاسخ به این پرسش مبنی براین که تا چه اندازه در تجربیات کاری ملزم به رعایت اخلاق شده است، گفت،سعی کرده ام محصولی را تولید کنم که خانواده ها بدون مشکل آن را تماشا کنند و لطمه اخلاقی نبینند. البته امروز انجمنی از صنف مان تشکیل شده است و افرادی بدون دریافت هزینه ای دور یکدیگر جمع شده اند تا دردی از مشکلات این صنف را حل کنند و در نهایت منشور اخلاقی را تعریف کنند.

در ادامه نشست عزت زاده، با اشاره به نهادینه کردن اخلاق در جامعه گفت، رسانه امروز یک ابزار فرهنگی و بلندگوی حاکمیت است. رسانه های دولتی، ایدیولوژی حاکمیت را در جامعه جاری می کنند. البته برخلاف کشورهای دیگر رسانه آزاد در کشور وجود ندارد. رسانه های آزاد در کشورهای مختلف با رقابت شان سبب می شود تا مخاطبان پرهیجان تر وارد عرصه شوند.

وی افزود: شبکه های اجتماعی یک رسانه وارداتی بوده و براساس فرهنگ ما چیده نشده است. امروزه این شبکه ها در حوزه فنی، اطلاع رسانی، سرگرمی، تولید محتوا، فرهنگ سازی و آموزشی فعال هستند. متأسفانه رسالت رسانه ای یمان را فراموش کرده ایم چراکه صرفا کار رسانه ،خبر نیست بلکه وظیفه آموزش، فرهنگسازی، تصمیم گیری و اطلاع رسانی را هم دارند.

انبارلوئی در بخش دیگری از نشست با اشاره به ویژگی های رسانه های اخلاق مدار گفت، دغدغه اصحاب رسانه این است که اخلاقی عمل کنند و الگوی اخلاقی در جامعه باشند. نهایت تلاش ها منجر به صدورمیثاق نامه اخلاقی در ۱۲ ماده شده که در آن میثاق نامه بخش هایی از آزادی بیان مطرح شده است.

در ادامه نشست  امیر پروین‌حسینی، تهیه کننده سینما و تلویزیون گفت، گاهی اوقات در تولیدات سینمایی و تلویزیونی حقوق مادی و معنوی رعایت نمی شود که در این صورت افراد نمی توانند ادامه کار دهند. برای مثال ،اخیرا فیلمی پیش از آنکه اکران شود، در فضای مجازی پخش شده است. معتقدم اخلاق رسانه ای دو طرفه است. اگر کسی فیلمی را به صورت غیرمجاز دانلود و یا کپی نکند و خود را قائل به رعایت اخلاق حرفه ای کند، قطعا عوامل تولید برای ادامه کار تشویق می شوند. هم اکنون این اتفاق با تشکیل انجمن صنفی در حال رخ دادن است.

وی افزود، حریم شخصی افراد باید رعایت شود، گاهی اوقات عدم رعایت این امر ایجاد لطمات شدید و جبران ناپذیری می شود. رسانه اخلاقی ، رسانه ای است که قواعدی را براساس یک وجدان  اخلاقی طراحی می کند.

این تهیه سینما و تلویزیون گفت، در روزگاری خیابان ها با پخش سریالی خلوت می شد، امروز چه بر سرمان آمده است که با پخش سریالی این اتفاق رخ نمی دهد درحالی که سریال های امروز مان با کیفیت تر از گذشته پخش می شود. یکی از دلایل این امر بیشتر شدن رقباست. امروز باید شاهد بازنگری هایی باشیم و کمی به روزتر از گذشته عمل کنیم.

در ادامه عزت زاده، استاد دانشگاه با اشاره به این موضوع که کار رسانه، فرهنگ سازی است گفت، ما باید جایگزین مناسبی را برای مخاطب درنظر بگیریم و تنها محدود کردن آن ها کافی نیست. امروزه باید ذهن مخاطب را جهت دهیم تا بتوانیم با محتوای مناسب، ذائقه شان را تقویت کنیم.

در ادامه نشست پروین حسینی، تهیه کننده سینما و تلویزیون به ضرورت حضور مشاوران در کنار مدیران سینمایی و تلویزیونی گفت، امروز باید مشاوران و افراد موفق در کنار مدیران باشند تا آن ها را در تولید محتوا کمک شان کنند.

عزت زاده درتکمیل صحبت های این تهیه کننده گفت، علاوه بر حضور مشاوران و افراد موفق، نیازمند ارتقای سواد رسانه ای مردم هستیم و سعی کنیم تا سواد رسانه ای مخاطبان افزایش یابد.

در ادامه نشست انبارلویی، فعال رسانه ای تصریح کرد: باید ذائقه مخاطبان را ارتقا دهیم و رسانه می تواند این وظیفه را برعهده داشته باشد. هنر رسانه در این نقطه ظهور می یابد که بتواند ذائقه مخاطب را افزایش دهد.

وی با اشاره به آزادی اطلاعات گفت، ما مجاز نیستیم هر اطلاعاتی را پخش کنیم و امنیت روانی مردم را به هم بریزیم. هم چنین امروزه دیگر کسی ساعت ها برای خرید روزنامه صف نمی ایستد و برای پیگیری خبری به روزنامه مراجعه نمی کند، بلکه از طریق موبایل به همه دنیا می تواند دسترسی داشته باشد و در جریان اخبار قرار بگیرد.

این فعال رسانه ای بازنگری میثاق نامه را امری ضروری دانست و گفت، میثاق نامه رسانه با توجه به تغییر شرایط امروز ،نیازبه بازنگری دارد و امروز اصحاب رسانه باید گردهم آیند تا آن را مورد بررسی قرار دهند.

عزت زاده، استاد دانشگاه با اشاره به مشکلات اخلاقی در فضای مجازی گفت، متأسفانه افراد آدابی را که در فضای حقیقی رعایت می کنند، خود را موظف به رعایت آن در فضای مجازی نمی دانند . برای مثال در فضای حقیقی افراد با ادبیات خاصی صحبت می کنند اما در فضای مجازی قائل به این نوع ادبیات نیستند و حتی از واژه های سخیف و راحتی استفاده می کنند که به مرور به نسل آینده منتقل می شود. ما باید زمانی که در فضای مجازی قصد انتشار مطلبی داریم باید به این مسائل توجه کنیم که مطلب را برای چه کسی، با چه نوع ادبیاتی و در چه ساعتی آن را ارسال می کنیم.

در ادامه امیر پروین حسینی با اشاره به عدم رعایت قانون کپی رایت در حوزه فیلم گفت، متأسفانه امروزه به راحتی فیلم ها از فضای مجازی دانلود می شود و مخاطبان باید بدانند که این کار یک دزدی به حساب می آید و هیچ فرقی با دزدی ندارد. مردم باید به اخلاق بیشتر توجه کنند و به حریم شخصی افراد بیشتر قائل باشند.

در پایان نشست انبارلوئی، فعال رسانه ای، حیات رسانه پس از ۴۰ سال را ترویج گفتمان انقلابی دانست و گفت، امروزه مدیران ما پیر شده اند و باید فضا را به جوانان دهند و با هدایت و مدیریت شان بتوانند از این پس هم این فضای رسانه ای را حفظ کنند.

 

نظر بدهید

Be the First to Comment!

avatar
wpDiscuz