درباره ما

در یک نگاه گذرا رویکرد فرهنگی فرهنگسرا به دو بخش کلان و منطقه‌ای قابل تقسیم است که در بخش کلان، جهت‌گیری برنامه‌ها در راستای ارتقای سواد رسانه‌ای شهروندان، ارتباط تعاملی با اساتید فن و اصحاب رسانه‌ها و پیوند میان مدیریت فرهنگی شهر با رسانه ها، تربیت نیروی متعهد و متخصص رسانه‎ای از میان جوانان علاقه‌مند، آموزش شهروندان در بهره‌گیری مثبت و هدف‌مند از ابزارها و وسایل ارتباطی نوین است و  فرهنگسرا با این رویکرد به فعالیت هایی از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی، برپایی نشست های نقد و تحلیل کارشناسی با تأکید بر موضوعات روز در زمینه رسانه‌های مکتوب، تصویری، شنیداری، سینما، تئاتر، تلویزیون، کتاب و ادبیات و ارائه خدمات به اصحاب رسانه، می پردازد.

در بخش منطقه‌ای و محلی نیز می‌توان به فعالیت‌های فرهنگ‌سرا در سه بخش آموزشی ، ورزشی و کتابخانه تخصصی اشاره کرد که بخش آموزشی با دو رویکرد عمومی و تخصصی، در راستای افزایش دانش رسانه‌ای شهروندان فعالیت می‌کند. در بخش آموزش عمومی، کلاس‌ها به آموزش‌های عمومی در رشته های هنرهای تجسمی زبان، کامپیوتر، علوم قرآنی و کلاس‌های هنری اختصاص دارد. در بخش تخصصی نیز سرفصل‌های آموزشی در حوزۀ رسانه‌های مکتوب، تصویری، شنیداری و سایبر برنامه‌ریزی شده است. سرفصل‌های این بخش در دو قالب کلاس و کارگاه با عنوان «مدرسه رسانه» برگزار می‌شود.

در بخش ورزشی نیز با برخورداری از سالن چندمنظوره، استخر، سونا و جکوزی، سالن بدنسازی، زمین بازی اسکواش و سالن ورزش های رزمی در رشته های مختلف خدمات آموزشی و تفریحی به شهروندان و اهالی رسانه ارائه می شود.

تاریخچه فرهنگسرا:

فرهنگسرای رسانه از سال ۱۳۸۵ در بخشی از فضای فرهنگ‌سرای خاوران، با هدف ترویج فرهنگ استفاده از رسانه‌ها، به‌ معنای عام (نشریات، رسانه‌های مجازی، تئاتر و سینما، رادیو و تلویزیون، کتاب و…)، کار خود را آغاز کرد. سپس در ۲۲ مرداد ۱۳۸۶ با هدف ایجاد پاتوق رسانه‌ای برای خبرنگاران به ساختمانی جدید در منطقۀ ۶  واقع در میدان ولیعصر، منتقل شد.

فرهنگ‌سرای رسانه با توجه به استقبال اصحاب رسانه از برنامه‌ها و فعالیت‌های ارائه شده و به منظور توسعه میدان فعالیت و همچنین با توجه به حجم وسیع مخاطبان و با تأکید بر ضرورت توسعه فعالیت‌های مرتبط با فضاهای رسانه‌ای بنا به مطالبات اصحاب رسانه و دست‌اندرکاران عرصه‌های فرهنگی و هنری از ۱۸ آذرماه ۱۳۹۱ به فضایی وسیع‌تر واقع در خیابان شهید گل نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا منتقل شد.

 

معرفی امکانات و فضاهای فرهنگی، هنری، آموزشی، ورزشی و عمومی فرهنگسرا:

 

الف) امکانات و فضاهای فرهنگی و عمومی:

 1. سالن اجتماعات (ظرفیت ۶۰ نفر)
 2. آتلیه عکاسی
 3. سالن VIP
 4. سالن ۲۰۰ نفره
 5. کتابخانه
 6. کتابفروشی
 7. کافه گالری
 8. فضای اداری

ب) امکانات و فضاهای آموزشی:

۳۰۰ متر فضای آموزشی در قالب ۹ کلاس مجزا

دارای کلاس‌های مجهز و ویژه دوره‌ های آموزشی مدرسه رسانه

دارای کلاس های مجهز و ویژه دوره های آموزشی موسیقی

بیش از ۱۰۰ عنوان کلاس آموزشی در زمینه‌های هنری، فرهنگی و ورزشی در این بخش برگزار می‌شود.

ج) امکانات و فضاهای ورزشی:

 1. سالن چندمنظوره

ویژه رشته های ورزشی: فوتسال، بسکتبال ، والیبال، هندبال و بدمینتون

مساحت: ۱۱۲۸ متر

ظرفیت جایگاه تماشاچیان: ۳۷۲ صندلی

 

 1. استخر، سونا و جکوزی
 2. سالن بدنسازی

مساحت: ۱۵۰ متر

 1. زمین بازی اسکواش

مساحت: مجموع دو سالن: ۱۵۰ متر

 1. سالن ورزش های رزمی و ایروبیک

مساحت: ۱۵۷ متر