درباره ما

در یک نگاه گذرا رویکرد فرهنگی فرهنگسرا به دو بخش کلان و منطقه‌ای قابل تقسیم است که در بخش کلان، جهت‌گیری برنامه‌ها در راستای ارتقای سواد رسانه‌ای شهروندان، ارتباط تعاملی با اساتید فن و اصحاب رسانه‌ها و پیوند میان مدیریت فرهنگی شهر با رسانه ها، تربیت نیروی متعهد و متخصص رسانه‎ای از میان جوانان علاقه‌مند، آموزش شهروندان در بهره‌گیری مثبت و هدف‌مند از ابزارها و وسایل ارتباطی نوین است و  فرهنگسرا با این رویکرد به فعالیت هایی از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی، برپایی نشست های نقد و تحلیل کارشناسی با تأکید بر موضوعات روز در زمینه رسانه‌های مکتوب، تصویری، شنیداری، سینما، تئاتر، تلویزیون، کتاب و ادبیات و ارائه خدمات به اصحاب رسانه، می پردازد.

در بخش منطقه‌ای و محلی نیز می‌توان به فعالیت‌های فرهنگ‌سرا در سه بخش آموزشی ، ورزشی و کتابخانه تخصصی اشاره کرد که بخش آموزشی با دو رویکرد عمومی و تخصصی، در راستای افزایش دانش رسانه‌ای شهروندان فعالیت می‌کند. در بخش آموزش عمومی، کلاس‌ها به آموزش‌های عمومی در رشته های هنرهای تجسمی زبان، کامپیوتر، علوم قرآنی و کلاس‌های هنری اختصاص دارد. در بخش تخصصی نیز سرفصل‌های آموزشی در حوزۀ رسانه‌های مکتوب، تصویری، شنیداری و سایبر برنامه‌ریزی شده است. سرفصل‌های این بخش در دو قالب کلاس و کارگاه با عنوان «مدرسه رسانه» برگزار می‌شود.

در بخش ورزشی نیز با برخورداری از سالن چندمنظوره، استخر، سونا و جکوزی، سالن بدنسازی، زمین بازی اسکواش و سالن ورزش های رزمی در رشته های مختلف خدمات آموزشی و تفریحی به شهروندان و اهالی رسانه ارائه می شود.

تاریخچه فرهنگسرا:

فرهنگسرای رسانه از سال ۱۳۸۵ در بخشی از فضای فرهنگ‌سرای خاوران، با هدف ترویج فرهنگ استفاده از رسانه‌ها، به‌ معنای عام (نشریات، رسانه‌های مجازی، تئاتر و سینما، رادیو و تلویزیون، کتاب و…)، کار خود را آغاز کرد. سپس در ۲۲ مرداد ۱۳۸۶ با هدف ایجاد پاتوق رسانه‌ای برای خبرنگاران به ساختمانی جدید در منطقۀ ۶  واقع در میدان ولیعصر، منتقل شد.

فرهنگ‌سرای رسانه با توجه به استقبال اصحاب رسانه از برنامه‌ها و فعالیت‌های ارائه شده و به منظور توسعه میدان فعالیت و همچنین با توجه به حجم وسیع مخاطبان و با تأکید بر ضرورت توسعه فعالیت‌های مرتبط با فضاهای رسانه‌ای بنا به مطالبات اصحاب رسانه و دست‌اندرکاران عرصه‌های فرهنگی و هنری از ۱۸ آذرماه ۱۳۹۱ به فضایی وسیع‌تر واقع در خیابان شهید گل نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا منتقل شد.

 

معرفی امکانات و فضاهای فرهنگی، هنری، آموزشی، ورزشی و عمومی فرهنگسرا:

 

الف) امکانات و فضاهای فرهنگی و عمومی:

 1. سالن اجتماعات (ظرفیت ۶۰ نفر)
 2. سالن VIP
 3. سالن ۲۰۰ نفره
 4. کتابخانه دکتر معتمدنژاد
 5. کتابفروشی
 6. کافه گالری
 7. فضای اداری
 8. اتاق صدا (استودیو هونامیک)
 9. اتاق فرار

ب) امکانات و فضاهای آموزشی:

۳۰۰ متر فضای آموزشی در قالب ۹ کلاس مجزا

دارای کلاس‌های مجهز و ویژه دوره‌ های آموزشی مدرسه رسانه

دارای کلاس های مجهز و ویژه دوره های آموزشی موسیقی

بیش از ۱۰۰ عنوان کلاس آموزشی در زمینه‌های هنری، فرهنگی و ورزشی در این بخش برگزار می‌شود.

ج) امکانات و فضاهای ورزشی:

 1. سالن چندمنظوره

ویژه رشته های ورزشی: فوتسال، بسکتبال ، والیبال، هندبال و بدمینتون

مساحت: ۱۱۲۸ متر

ظرفیت جایگاه تماشاچیان: ۳۷۲ صندلی

 

 1. استخر، سونا و جکوزی
 2. سالن بدنسازی

مساحت: ۱۵۰ متر

 1. زمین بازی اسکواش

مساحت: مجموع دو سالن: ۱۵۰ متر

 1. سالن ورزش های رزمی و ایروبیک

مساحت: ۱۵۷ متر